Ztrátě vlasů po chemoterapii lze zabránit. Naše nemocnice díky svým dárcům nabízí onkologickým pacientům chladící čepici

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Ztráta vlasů je velkou zátěží na psychiku vážně nemocných pacientů. Řada z nich dokonce tento vedlejší účinek chemoterapie uvádí jako jeden z nejvíce stresujících. Náchodská nemocnice díky řadě větších i menších dárců začíná svým pacientům nabízet speciální metodu, která dokáže vypadávání vlasů výrazně zmírnit. Je jí chladící systém PAXMAN, který funguje na principu řízeného ochlazování pokožky hlavy prostřednictvím silikonové čepice.

„Chlazení hlavy během chemoterapie je metoda používaná k prevenci kompletní ztráty vlasů. V závislosti na typu podané chemoterapie se dosahuje zachování 45–80 % vlasů nemocných. Ochlazení pokožky hlavy způsobí lokální stažení cév a snížení průtoku krve kůží. Cytostatikum se dostává do vlasové cibulky jen omezeně a zpomaluje se též metabolická aktivita vlasového folikulu,“ vysvětluje primářka náchodské onkologie MUDr. Šárka Lukešová, Ph. D.

Největší zkušenosti s použitím této metody jsou u pacientek, které se léčí s karcinomem prsu chemoterapií s antracykliny nebo taxány. Pro účinnost této metody je třeba udržovat pokožku hlavy v chladu během doby, kdy je koncentrace léčiv v krevním oběhu nejvyšší. Pokožka hlavy se tedy ochlazuje 30 minut před zahájením chemoterapie, chladí se po celou dobu aplikace a také 90–120 minut po chemoterapii.

Metoda není vhodná při onemocnění s velkým množstvím cirkulujících nádorových buněk, např. u leukémie, nádorových onemocnění lymfatického systému či melanomu. U některých pacientů může chlazení způsobit bolesti hlavy či další nepříjemné příznaky.

„Tato metoda není v České republice výjimečná. Poskytují ji i některé jiné nemocnice. Naše je však unikátní tím, že pro pacientky i pacienty tuto nadstandardní péči nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění poskytuje zcela zdarma. V jiných zařízeních se cena pohybuje od 500 Kč za jednu aplikaci. Pro tento krok jsme se rozhodli z toho důvodu, že onkologické onemocnění je často nejen smutnou zprávou pro pacienta a jeho blízké, ale také zásahem do rodinného rozpočtu z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti. Spojili jsme proto síly s řadou větších i drobných dárců a pořídili systém PAXMAN za více než tři čtvrtě milionu korun. Ze zbylých finančních prostředků budeme nyní chlazení hlavy během chemoterapie financovat zdarma, dokud to bude možné. Pokud by chtěl kdokoliv přispět na další provoz, budeme velmi rádi!“ popisuje neobvyklý počin ředitel nemocnice Jan Mach.

Metoda je v ČR schválená Státním ústavem pro kontrolu léčiv i Českou onkologickou společností,

není však přímo hrazena zdravotními pojišťovnami, ačkoliv některé z nich na léčbu poskytují příspěvky.

Pacientka Martina: Díky zachráněným vlasům lidé nepoznali, že se léčím. Pomohlo mi to psychicky

„Chemoterapie s chladící čepicí pro mne byla jasnou volbou, i když jsem vůbec netušila, co to obnáší. Každopádně jsem si ani trochu neuměla představit, že přijdu o své dlouhé vlasy, takže jsem byla ochotná to vyzkoušet. Přestože jsem o tom v té době slyšela poprvé, zjistila jsem, že na internetu se na toto téma dá najít řada článků i komentářů s recenzemi, a že ve světě je to docela rozšířený trend, což mi dávalo velkou naději. Samotná aplikace chladící čepice není nijak složitá. Velkou nevýhodou chlazení je, že o hodně prodlužuje už tak nepříjemné sezení na chemoterapii. Začíná se zhruba půl hodiny před a pokračuje ještě hodinu a půl po samotné chemoterapii. Moje zkušenost je, že na chlad, který je s procedurou spojený, se dá zvyknout. Mnohem horší než chlad byl pro mne tlak na hlavu, který je spojený s aplikací chladící čepice. Mívala jsem pocit, že mám hlavu ve svěráku. Složitá je péče o vlasy během celé léčby, a ještě i po ní. Vlasy se musí umývat méně často, než je člověk zvyklý a veškerá péče musí být velmi šetrná, i přesto musí být člověk ale připraven na větší a menší padání vlasů. Osobně jsem přišla o víc jak polovinu vlasů a občas jsem si docela zoufala, ale naštěstí to nebylo na oko vidět. Začínala jsem totiž s dlouhými a hodně hustými vlasy a část jich pak vypadala rovnoměrně po celé hlavě. Aplikace chladící čepice má určitě mnohá proti, ale to, že mi zachránila vlasy v dostatečném množství, aby lidé kolem mne nepoznali, že procházím léčbou, a to že já jsem se celou dobu léčby i po ní cítila většinou psychicky v pohodě a pořád dost žensky, je tak velké plus, že bych do toho šla znovu. I když věřím, že nebudu muset,“ popisuje svou zkušenost s chladícím systémem pacientka náchodské onkologie Martina.

Konto pomoci náchodské nemocnice pro provoz chladící čepice a poskytování léčby pacientům: 78–8892240267/0100, VS 9310.