Dva roky bondingu v rychnovské porodnici

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Letos na jaře to jsou dva roky od doby, kdy se v rychnovské porodnici začal uplatňovat nový přístup k prvnímu kontaktu mezi matkou a novorozencem.

Letos na jaře to jsou dva roky od doby, kdy se v rychnovské porodnici začal uplatňovat nový přístup k prvnímu kontaktu mezi matkou a novorozencem. Jedná se o takzvaný bonding – metodu, kdy je dítě bezprostředně po porodu položeno na nahé břicho či hrudník matky. Tento přístup, při kterém je umožněn kontakt kůže na kůži, má mnoho pozitivních vlivů jak na zdravotní tak psychický stav rodičky i novorozence. Z hlediska zdravotního je prokázáno, že novorozenec prožívá mnohem mírnější stres, rychleji se adaptuje na nové prostředí, lépe udržuje tělesnou teplotu a má stabilnější vnitřní prostředí, zejména co se týče hladiny cukru v krvi. U matky dochází vlivem vyplavení hormonů k lepšímu snášení bolesti a uklidnění. Bezesporu pozitivní vliv má bonding také na nástup kojení. Miminko si po porodu samo nebo s malou dopomocí najde matčinu bradavku a samo se přisaje, čímž u matky stimuluje tvorbu mléka. V zahraniční literatuře se uvádí, že matky, které se svým dítětem prožily bonding, mají menší problémy v počátcích kojení a kojí své dítě výrazně déle. Z hlediska psychologického je v popředí výhod utváření pevného pouta mezi matkou a dítětem, popřípadě i otcem dítěte, který v dnešní době bývá u porodu ve většině případů přítomen.

V případě, že matce ani novorozenci nehrozí žádné komplikace a matka si to přeje, tak v naší porodnici zůstává po narození miminko v kontaktu kůže na kůži u maminky na hrudníku, většinou dvě hodiny po porodu – tedy po dobu, kdy rodička zůstává na porodním sále. Po celou tuto dobu s nimi může být na sále i partner, nově vzniklá rodina má tedy dostatek času si novou životní situaci vychutnat, pořídit si fotografie a společně si užívat emoce, které narození potomka doprovázejí. Tuto krásnou chvíli v naší porodnici neodpíráme ani rodičům dětí, které na svět přijdou císařským řezem. Pokud probíhá nekomplikovaný císařský řez ve spinální anestezii matky, tedy když je matka při operaci při vědomí, umožňujeme bezprostřední kontakt kůže na kůži okamžitě po vybavení novorozence na operačním sále. Bonding u maminky v tomto případě není možno provádět po tak dlouhou dobu, jako u přirozeného porodu. Po chvíli, když se maminka se svým děťátkem přivítá, přebírá miminko na svou hruď tatínek. U tatínka také probíhá bonding po celou dobu u porodů, které probíhají v celkové anestezii maminky, tedy v případě kdy je maminka takzvaně „uspaná“.

A co si o bondingu myslí samotní rodiče dětí narozených v naší porodnici? V průběhu prosince loňského roku proběhl mezi našimi maminkami průzkum mínění formou dotazníků. Mezi odpověďmi na dotaz „Čím si myslíte, že bonding prospěl vašemu dítěti?“ dominovala odpověď, že dítě bylo klidné, spokojené a neplakalo, dále maminky uváděly, že miminko slyšelo tlukot srdce a cítilo teplo a vůni matky, mohlo si vytvářet pouto k rodičům a cítilo se v bezpečí. Často se zde také vyskytovala odpověď, že se dítě rychleji přisálo k prsu a maminky pozorovaly snadnější nástup kojení. Na dotaz, čím prospěl bonding samotným maminkám, rodičky odpovídaly následovně: byl to krásný pocit, bonding přispěl k uklidnění po porodu, usnadnil vznik pouta k dítěti. Úplně všechny dotazované uvedly, že bonding splnil jejich očekávání a že by si jej přály i u dalšího porodu. V dotaznících jsme nezapomněli ani na pohled tatínků – maminky shodně uváděly, že partner byl s průběhem bondingu u matky spokojen. Pět tatínků ze skupiny dotazovaných si bonding vyzkoušelo doslova na vlastní kůži, a to po porodu dítěte císařským řezem, a nezaznamenali jsme ani jedno negativní hodnocení. I přesto, že někteří tatínkové měli nejprve z bondingu obavy, odnášeli si z porodního sálu velmi pozitivní zážitek a možnosti bondingu u otce by rádi využili i u příštího potomka.

V dnešní době není metoda bondingu v České republice zdaleka plošně rozšířená a ještě i dnes se v mnoha porodnicích setkáte s přístupem, kdy je dítě bezprostředně po porodu od matky odloučeno. V naší porodnici se přístup, kdy se prvotní ošetření, zvážení a změření novorozence odsunul až za dvouhodinové přivítání se rodičů s novorozencem, velmi osvědčil a jsme rádi, že mimo jiné i tato metoda přináší celkovou spokojenost se sužbami naší porodnice a novorozeneckého oddělení. Pokud se o bondingu a provozu naší porodnice chcete dozvědět více, rádi vás uvítáme na předporodním kurzu každý první a třetí čtvrtek v měsíci v naší nemocnici. Více na http://www.nemocnicerk.cz/…priprava.php.

Autor článku: MUDr. Kateřina Haluzová Oblastní nemocnice Náchod a.s., Rychnov nad Kněžnou, Novorozenecké oddělení