V Polici nad Metují se setmělo a děly se krásné věci pro dobrou věc

Dva dny před koncem letních prázdnin zažilo náměstí v Polici nad Metují velmi netradiční večer. Benefiční akce „Když se v Polici setmí“ přilákala na náměstí stovky lidí, které vtáhla tajemná atmosféra večera, hudby, zpěvu, tance, akrobacie a světelných efektů, a to vše se navíc konalo pro dobrou věc – dobrovolné vstupné bylo věnováno Nadačnímu fondu HOSPITAL BROUMOV.

V podvečer 30. srpna se náměstí v Polici nad Metují zaplnilo diváky plnými očekávání. Na velkém plátně byl promítán spot o činnosti Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV z pohledu zástupce broumovské nemocnice prim. MUDr. Miroslava Švábla, kde mj. z jeho úst zaznělo: „Pokud bych měl shrnout činnost nadačního fondu jedním slovem, tak to je SOLIDARITA. V tom já vidím největší úkol nadačního fondu, solidarita měst, obcí, Vás hudebníků, je to solidarita těch, kteří peníze mají, těch, kteří jsou ochotni přispět do nadačního fondu, aby zlepšili prostředí pro ty, kteří již dneska nemohou.“

Právě, když padala tma, rozlehla se městem známá znělka z Krkonošských pohádek a program začal. Úvodem vystoupil hejtman Královéhradeckého kraje, který převzal nad benefičním večerem záštitu, poté zástupci měst Police nad Metují, Broumova, Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV a firmy HOBRA – Školník s. r. o., jednoho z hlavních partnerů.

Polický symfonický orchestr zahrál známou mystickou skladbu In the Hall of the Mountain King od norského skladatele Edvarda Griega a odstartoval tak zhruba dvouhodinový program, který byl vskutku netradiční. Spojením hudby, zpěvu, tance, divadla, cirkusu, akrobacie a hry světel vytvořili pořadatelé akce kouzelnou atmosféru. Náměstí se proměnilo v jedno velké jeviště. Jednotlivá vystoupení se odehrávala na různých místech náměstí, terase Pellyho domů a za rozsvícenými okny radnice. Kdo neviděl na účinkující přímo, mohl veškeré dění sledovat na velkém plátně s projekcí. Střídaly se tu skladby světových skladatelů s filmovými melodiemi v podání Polického symfonického orchestru a prolínaly se s dalšími účinkujícími, jako např. vokálním uskupením Gentleman Singers, pěveckým vystoupením Karolíny Soukupové, Filipa Hořejše a závěrečnou árií z Rusalky v podání harfenistky Dominiky Kvardové a operní pěvkyně Kristýny Fílové. Když za velkého potlesku hudebníci dočasně složili své nástroje a zahřívali své

prokřehlé prsty, vystoupili uprostřed náměstí pojízdní akrobati V.O.S.A. Theatre s obří železnou konstrukcí ve tvaru kruhu, kterou vlastními těly uváděli do pohybu a předváděli na ní náročné akrobatické kousky kutálejíce se přitom z jedné strany náměstí na druhou. Následovali chůdaři Long Vehicle cirkus a na závěr z postranní ulice vystoupila několikametrová pohyblivá loutka zavěšená na jeřábu.

I přes večerní chlad bylo náměstí plné až do konce představení. Přišlo se podívat mnoho lidí bez rozdílu věku z celého regionu. Všechny spojovala zvědavost a k tomu dobrá myšlenka, díky které se podařilo vybrat pro Nadační fond HOSPITAL BROUMOV přes 117 tisíc korun českých, několik zlotých, pár euro a jedna rybí šupina pro štěstí!

„Byl to opravdu nádherný večer, nevšední kulturní zážitek, vyšlo i počasí, bylo jasno, nebe plné hvězd… Ráda bych poděkovala městům Police nad Metují a Broumov, všem sponzorům, dále těm, kteří celou akci připravovali, především pak organizátorkám celého večera – polické paní starostce Idě Jenkové a manažerce Polického symfonického orchestru slečně Petře Soukupové. Výtěžek z koncertu věnujeme na nákup speciálních matrací proti proleženinám a rehabilitačních pomůcek na oddělení lůžek následné péče broumovské nemocnice,“ dodala předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV Eva Blažková.

Více informací o činnosti Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV se dozvíte na www.nf-hospitalbroumov.cz, přispět může každý, jsme vděčni za jakýkoli finanční příspěvek, č. ú. 78–8888360207/0100, podpory si velmi vážíme a děkujeme za ni.

Jana Cónová, IC Broumovska
Foto: Jaroslav Winter