Těžký průběh covidu i postcovidový syndrom pomáhá v trutnovské nemocnici léčit robotizovaná laserová terapie

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, a.s.

Robotický laser MLS, který se osvědčil v léčbě poškozených plic pacientů s akutním Covid-19 má skvělé výsledky také s odstraňováním postcovidových potíží. Trutnovská nemocnice tento přístroj zakoupila a využívá nejen u pacientů, kteří se dlouho zotavují po prodělaném covidu, ale také na léčbu pohybového aparátu v rehabilitaci.

„Princip laserové terapie MLS spočívá v tom, že v jeden okamžik je využíváno záření dvou vlnových délek najednou. Jedna z nich působí protizánětlivě, druhá proti bolesti. Zásadní také je, že se jedná o takzvaný studený laser, který neprohřívá tkáně. Teplo by totiž mohlo zánět zhoršit,“ vysvětluje primářka rehabilitačního oddělení trutnovské nemocnice MUDr. Silvie Šidáková.

Trutnovská nemocnice přístroj poprvé vyzkoušela na jaře roku 2022, nejprve u pacientů s postcovidovým syndromem, vzápětí ale také u ženy, která byla v těžkém stavu přijata na ARO. „Ačkoliv prognóza jejího zdravotního stavu po mnohých zkušenostech našich lékařů nebyla dobrá, laserová léčba měla obrovský efekt a pacientka mohla po týdnu odejít domů. Tak rychlé uzdravení z těžkého stavu jsme u nás v nemocnici do té doby neviděli,“ popisuje primářka.

V době, kdy nemocnice přístroj zakoupila již počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 klesal, přicházeli však lidé, kteří se po prodělané nemoci stále necítili dobře. I tady se laserová terapie ukázala jako velmi účinná.

„Nemohla jsem se zhluboka nadechnout, měla jsem pocit, že mám kůži na hrudníku o dvě čísla menší. Ačkoliv jsem poctivě rehabilitovala a cvičila, můj stav se výrazně zlepšil až po absolvování laserové terapie.

Byla to obrovská úleva, najednou jsem vyšla schody bez zadýchání, jako bych dostala druhou šanci normálně dýchat. Přála bych to každému, kdo má stejné potíže,“ popsala svou zkušenost paní Jaroslava Makovská, která laserovou terapii podstoupila dokonce dvakrát, po obou prodělaných covidech.

„Po prodělaných infekcích může dojít k různým srůstům a změnám v tkáních a tento stav pomáhá laser dobře ovlivnit,“ vysvětluje MUDr. Šidáková. „Laserovou terapii doplňujeme klasickými fyzioterapeutickými metodami, při nichž je cílem uvolnit hrudník, zapojit hlavní dechový sval – bránici a protáhnout pomocné dechové svaly. Podmínkou je, že pacient má v pořádku plíce a doporučení k léčbě od pneumologa.“

Laserová terapie se provádí v leže na lůžku a trvá přibližně půl hodiny. Výhodou je, že v průběhu léčby není potřeba přítomnost fyzioterapeuta, robotický laser totiž po nastavení zdravotníkem již pracuje sám. Mezi další možnosti jeho využití patří například záněty šlach, bolestivá ramena, kolena, záda a další části pohybového aparátu.

Kontakt pro komunikaci s médii: Lucie Chytilová, mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje T: +420 734 763 289, E: lucie.chytilova@seznam.cz