Plánované cvičení HZS v LDN

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Ve středu 11. 10. proběhlo v Jaroměři v budově LDN plánované cvičení hasičského záchranného sboru z Jaroměře. Předmětem tohoto cvičení byl nácvik evakuace personálu a pacientů. Cvičení se účastnila dvě hasičská auta a několik hasičů. Aby nebyl narušen chod oddělení, naplánovalo se toto cvičení na odpolední 16. hodinu. Odpolední hodiny jsme volili také proto, aby si hasiči vyzkoušeli evakuaci v čase, kdy na oddělení bude méně personálu. Měli tím ztížené podmínky. Dalším ztížením byl pro ně starý stav budovy, ve které nejsou ani evakuační výtahy, které by mohli hasiči použít.

V 16:05 obdrželi hasiči zprávu, že je oddělení zakouřené. Po příjezdu hasičů jim staniční sestra předala veškeré informace o počtech pacientů (figurantů). Měli jsme figuranty různého pohybového charakteru. Některé „pacienty“ odnesli hasiči na transportní podložce, některé přímo na posteli. Jelikož si hasiči zkusili i vysadit dveře, dalšího „pacienta“ odnesli do bezpečí právě na nich. Jednoho z „pacientů“ převezli hasiči ze 2. patra na plošině v kleci.

Po akci byl prostor pro otázky jak ze strany našich zdravotníků, tak i ze strany hasičů. Cvičná evakuace byla velmi poučná jak pro zasahující hasiče, tak pro personál a pacienty nemocnice. Cvičení těchto situací totiž zvyšuje bezpečnost našich pacientů i zaměstnanců, ale také zasahujících hasičů.