Novorozený chlapeček v náchodském babyboxu

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, a.s.

Zdravotníci náchodské nemocnice dnes ráno našli v babyboxu novorozeného chlapečka. Je to poprvé za jedenáct let od instalace babyboxu v nemocnici, kdy zařízení posloužilo svému účelu. Čerstvě narozeného a zdravě vypadajícího chlapečka, který byl zřejmě jen několik hodin po porodu, někdo odložil do náchodského babyboxu v 8 hodin a 15 minut.

„Chlapečka jsme hned po vyzvednutí z babyboxu prohlédli, jeví známky donošenosti, váží 3105 g a měří 50 cm, popsala MUDr. Veronika Maixnerová, dětská lékařka náchodské nemocnice a dodala, že miminko dále absolvuje všechna standartní novorozenecká vyšetření.

Zdravotní sestry novorozeneckého oddělení náchodské nemocnice pojmenovaly první miminko ze zdejšího babyboxu Adam, k tomuto jménu přidal pan Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v ČR ještě jméno Ambrose:

„Babybox instalovaný s pořadovým číslem 21 byl zřízen 6. února 2009 k narozeninám dárkyně Haničky Hornochové, pražské svobodné maminky. Na své první děťátko čekala tedy náchodská bedýnka jedenáct let. Hanička se mezitím provdala a po jejím synkovi Ambrosovi jsem odloženého chlapíka pojmenoval,“ uvedl.

Adam Ambrose je již 212 miminkem v babyboxu, letšním třináctým. V České republice funguje 76 babyboxů a dosud bylo do těchto speciálních schránek odloženo 115 děvčátek a 97 chlapců.

Lucie Chytilová, mluvčí Zdravotnického holdingu KHK