Nemocnice Královéhradeckého kraje začínají s antigenním testováním veřejnosti

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, a.s.

V Královéhradeckém kraji ve středu 16. 12. začne plošné dobrovolné testování veřejnosti na přítomnost protilátek na covid-19. Na antigenní testy se zájemci mohou objednat prostřednictvím rezervačních systémů jednotlivých nemocnic. Testování je bezplatné a provádí se výtěrem z nosohltanu.

„Ve spolupráci s fakultní nemocnicí a našimi krajskými nemocnicemi jsme zajistili šest odběrových míst na dobrovolné testování veřejnosti na covid-19. Sedmé odběrové místo v soukromé nemocnicí ve Vrchlabí je před spuštěním. Výpomoc během testování nám přislíbil krajský hasičský záchranný sbor a také Armáda ČR, jejichž příslušníci zajistí případné personální výpadky,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Od středy se bude veřejnost moci nechat testovat v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem. Denně zpravidla od 10:00 do 18:00 (viz rezervační systémy). Zájemci o testování by měli využívat odběrové místo v jejich spádové oblasti. Před testováním je nezbytné, aby se objednali v rezervačním systému, který naleznou na webu příslušné nemocnice. Níže uvádíme webové odkazy.

Možnost nechat se otestovat nabízejí i ambulantní specialisté a soukromé ordinace v rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Ordinace, které antigenní testy provádí, lidé naleznou na webu www.lekaripomahajicesku.cz.

Podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR je testování antigenními testy určeno pro osoby, které se cítí zdrávy a netrpí příznaky onemocnění covid-19. Osoby nemocné či s příznaky musí nejlépe telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře.

Antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a to do 15–30 minut, zatímco PCR testování standardně vyžaduje několik hodin.

Antigenní testy se neprovádějí u osob, které v uplynulých 90 dnech prodělaly infekci covid-19 a také v případech, že byly v uplynulých pěti dnech testovány PCR testem s negativním výsledkem.

V případě, že bude výsledek antigenního testu pozitivní, bude na odběrovém místě proveden novým stěrem z nosohltanu PCR test k ověření pozitivity. Informace o výsledku tohoto vyšetření je zasílána prostřednictvím SMS na mobilní telefon nejpozději do 48 hodin.

Zájemci o návštěvy sociálních zařízení v regionu by měli využívat testování přímo v těchto zařízeních, a to s ohledem na kapacitu odběrových míst pro plošné testování veřejnosti.

Odkazy na rezervační systémy nemocnic:

Fakultní nemocnice Hradec Králové https://reservatic.com/…_reservation?…

ON Náchod https://oblastni-nemocnice-nachod-a-s.reenio.cz/cs/#…

ON Trutnov https://reservatic.com/…_reservation?…

ON Jičín https://reservatic.com/…ce-jicin-a-s

Nemocnice Rychnov nad Kněžnou https://oblastni-nemocnice-nachod-a-s-rk.reenio.cz/cs/#…

Městská nemocnice Dvůr Králové n. L. https://reservatic.com/…ve-nad-labem

Nemocnice Vrchlabí rezervační systém se připravuje, dostupný bude na webu www.nemocnicevrchlabi.cz