Naše nemocnice má nové operační nástroje za více než 16 milionů korun

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Bezmála 4000 špičkových operačních nástrojů spolu se sterilizačními kontejnery v celkové hodnotě přesahující 16 miliónů korun začne brzy sloužit operačním týmům naší nemocnice. V ceně je také servis nástrojů po dobu 10 let.

„Primárním důvodem našeho rozhodnutí bylo vybudování nových operačních sálů, nového zázemí a nové sterilizace. A v této souvislosti jsme přehodnotili stav stávajícího instrumentária. Určitě nepůjde jen o ekonomický benefit. Budeme schopni lépe plánovat operativu a vzhledem k tomu, jaký objem instrumentária budeme mít k dispozici, budeme schopni lépe plánovat vytížení operačních sálů, z čehož ve finále budou profitovat hlavně naši pacienti,“ vysvětluje motivaci nemocnice Miroslav Bůžek, technický náměstek Oblastní nemocnice Náchod. Nové nástroje začnou zdravotníci používat během zhruba dvou měsíců. Díky pravidelnému profesionálnímu servisování mají lékaři jistotu, že budou nástroje mnoho let jako nové.

„Nemocnice má zajištěný servis nástrojů a sterilizačních kontejnerů a mimo to dostává také průběžnou optimalizaci i analytiku využívání nástrojů,“ říká Tomáš Stibůrek, regionální manažer Skupiny B. Braun, která operační nástroje dodala. „Služeb, které v rámci smlouvy budeme náchodské nemocnici poskytovat, je celá řada. Každý nástroj je například vybaven vlastním DataMatrix kódem, díky němuž se sleduje jeho přesný pohyb a průběžný technický stav,“ vysvětluje princip smlouvy Tomáš Stibůrek.

Dodané nástroje jsou určeny pro chirurgické, urologické, gynekologické, ortopedické a otorinolaryngo­logické oddělení.

Součástí implementace projektu byl i audit mycích a sterilizačních procesů včetně primárního předmytí nových nástrojů k zajištění dlouhodobé udržitelnosti stavu instrumentária. „Od nových nástrojů očekáváme jejich lepší funkce a větší spolehlivost. Chirurgům se bude lépe pracovat, přinese jim to klid a jistotu, čímž se zvyšuje bezpečnost pro pacienty,“ popisuje očekávání MUDr. Karel Dohnal, primář Centrálních operačních sálů.

V tuto chvíli je hotová přejímka zboží, pracuje se na kódování každého jednoho instrumentu a zanesení nástrojů do systému. Díky kódům se dá zjistit nejen jeho využití, ale třeba i to, s jakým pacientem byl nástroj v kontaktu. Personál nemocnice už absolvoval školení, jak s celým systémem zacházet.

„Výhodou nového instrumentária je určitě i to, že síta s nástroji nebudou předimenzovaná a budeme v nich mít nástroje tak, jak je potřebujeme k jednotlivým operačním výkonům,“ říká Monika Kulhavá, vrchní sestra Centrálních operačních sálů a Centrální sterilizace.