Léty prověřená technika v moderním pojetí. TRAKČNÍ STŮL pomáhá v trutnovské nemocnici proti bolestem pohybového aparátu.

Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.

Sedavý způsob života neprodukuje jen nadváhu nebo snížení fyzické kondice, ale bohužel také degenerativní změny páteře, které s sebou přinášejí nepříjemné bolesti a další zdravotní komplikace. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak uvolnit skřípnuté nervy, které mohou být příčinou intenzivních bolestí, jsou rehabilitační metody, kdy je potřebná část páteře jemně vytahována, tzv. trakční technikou. Novinka ve vybavení rehabilitačního oddělení trutnovské nemocnice umožnuje tuto terapii uplatňovat maximálně účinným způsobem. Trakční stůl v sobě kloubí jemnost a přesnost fyzioterapeuta a sílu stroje.

„Během terapie na trakčním stole se pod ležícím pacientem lehce pohybují desky a tím se jemně natahuje ta část páteře, na kterou se zaměřujeme. Pro pacienta je to velmi úlevové, příjemné a pomáhá to i v situacích, kdy prakticky nic jiného nezabírá,“ popisuje princip léčby primářka rehabilitačního oddělení, MUDr. Silvie Šidáková. Přístroj s řídící jednotkou funguje automaticky na základě nastavení fyzioterapeutem dle pokynů rehabilitačního lékaře.

„V dnešní době sedavého životního stolu má už i spousta mladých lidí různé změny na páteři, které nám ukazují, že páteř sesedá, nejčastěji v bederní oblasti, ale také v krční. Během našeho života plotýnky degenerují, jejich výška mezi obratli se snižuje, vysychají, mohou i prasknout a vylít svůj obsah do okolí a utlačit nerv, který zde anatomicky prochází. Výsledkem jsou bolesti, které mohou být velmi kruté,“ vysvětluje obvyklou příčinu bolestí páteře a tzv. skřípnutých nervů primářka trutnovské rehabilitace.

Taková situace, kdy vystřelující bolest znemožňuje běžný pohyb a nedá člověku spát, pak obvykle přivede postiženého k lékaři.

„První pomocí je většinou analgetická léčba infuzemi, či obstřiky pro zklidnění akutní bolesti. Jakmile se to podaří, přichází na řadu rehabilitace, kde můžeme využít i trakční techniky, ať manuální, či pomocí rehabilitačních přístrojů, jakým je trakční stůl,“ dodává primářka.

Natažení páteře pak uvolní i svaly, které jsou v napětí. Podle MUDr. Šidákové je natažení do dálky oproti rotačním a dalším technikám nejbezpečnější způsob, jak uvolnit blokády zad. Zatímco mladší a fyzicky schopní lidé mohou podobným stavům a degenerativním změnám předcházet pohybem a cvičením, pacienti s významnějšími změnami na páteři, s chronicky skřípnutými nervy či zablokovanými zády by se měli svěřit do rukou rehabilitačních lékařů a profesionálních fyzioterapeutů a v rámci terapie využít trakční techniky.