Kondici srdce prověří bicyklová ergometrie na naší interně

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Na interním oddělení v horním areálu naší nemocnice nově otevíráme ambulanci ergometrie. Našim pacientům nabízíme možnost objednat se na UZ a ergometrické vyšetření srdce. Vyšetření provádíme moderním UZ přístrojem a tzv. bicyklovým ergometrem – tedy rotopedem, který je propojen s EKG přístrojem.

JAK SE OBJEDNAT

telefonicky na čísle 491 601 717 každý všední den v pracovní době (7:00 – 15:30).

PRO KOHO JE VYŠETŘENÍ URČENO

  • pro pacienty s bolestí na hrudi či dušností
  • pro pacienty s podezřením na srdeční onemocnění
  • pro pacienty, kterým toto vyšetření doporučí lékař
  • zaměstnance fyzicky náročných povolání a každého, kdo potřebuje absolvovat zátěžové vyšetření srdce

PROČ JÍT K NÁM

Budete vyšetřeni laskavými a vysoce odborně kvalifikovanými zdravotníky v největší krajské nemocnici, která vám zajistí veškerou potřebnou navazující péči – od ambulantních vyšetření po hospitalizaci (bude-li to nutné).

JAK ERGOMETRICKÉ VYŠETŘENÍ PROBÍHÁ

Zátěžový test se provádí na ergometru za přítomnosti lékaře. Před začátkem vlastního vyšetření se pacientovi na hrudník připevní elektrody. Pacient pak s postupným zvyšováním zátěže šlape do pedálů rotopedu. Při konání fyzicky náročné aktivity stoupá spotřeba kyslíku a energie ve svalech. Zvýšený nárok na dodávku těchto látek krví do svalů vede k rozšíření tepen v namáhané oblasti. Naopak v momentálně méně potřebných místech těla dochází k jejich zúžení (např. v trávicím traktu). Dochází také ke zvýšení srdeční aktivity. Spotřeba kyslíku a energie v srdeční svalovině roste, dochází tedy k rozšíření koronárních cév zásobujících srdce, aby byl umožněn větší přísun krve. Pokud jsou však na stěnách srdečních cév přítomny aterosklerotické pláty, poté není toto rozšíření možné. Nedostatečný přísun kyslíku a živin do oblasti srdce zásobované zúženou cévou se pak projeví silnou bolestí na hrudi.