Lůžkové ARO náchodské nemocnice slaví 20 let

Nemocnice Náchod - Dolní areál

Dnes je to 20 let od zahájení provozu lůžkového ARO v náchodské nemocnici.

„V červnu letošního roku oslavíme 20. výročí otevření lůžkového resuscitačního oddělení Oblastní nemocnice Náchod a.s. Při této příležitosti si dovolím malé poohlédnutí do minulosti.
Obor anesteziologie a resuscitace je relativně mladý, mezi základní obory patří od roku 1971. K největšímu rozvoji oboru došlo v posledních 20 letech, a to jak na podkladě rozvoje medicínských poznatků, tak i rozvojem monitorovací a přístrojové techniky.
Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) ON Náchod zajišťovalo zdravotní péči ve třech základních oblastech, v současné době je to ve dvou oblastech. Jedná se o oblast komplexní anesteziologické péče – tedy o plánované i akutní operační výkony, krátkodobé anestezie, analgosedace či anesteziologický dohled při vyšetřeních a výkonech. Zabezpečuje také neodkladné resuscitace v areálu nemocnice.
Dále poskytuje komplexní resuscitační péči, tedy intenzivní péči nejvyššího stupně, na lůžkovém oddělení, kde je prováděna komplexní podpora selhávajících orgánových funkcí, především podpora krevního oběhu, dýchání, ledvin a metabolismu a léčebná hypotermie.
Do konce roku 2003 oddělení také poskytovalo neodkladnou resuscitační péči prostřednictvím Záchranné služby.

Záchranná služba
Záchranná služba prošla v Náchodě, tak jako všude v ČR, určitým vývojem. Začínali jsme tuto novou službu pod anesteziologicko-resuscitačním oddělením s malými zkušenostmi a s nedostatečným přístrojovým, prostorovým a vozovým vybavením, spíše s nadšením pro novou věc. Během let jsme získávali stále více zkušeností, s postupným přechodem často od improvizací po kvalitně prováděnou neodkladnou resuscitaci, a to také vzhledem k nákupu potřebné zdravotnické techniky a kvalitních sanitních vozidel. Díky tomu všemu došlo ke zkrácení dojezdu k pacientovi, což je jeden z rozhodujících faktorů pro přežití pacientů nacházejících se v kritickém stavu. Výstavbou nového pavilónu (ARO, neurologie, urologie) jsme získali dostatečné prostorové zázemí (garáže, skladové prostory, místnosti pro lékaře, setry a řidiče).
Záchranná služba v Náchodě jako jedna z mála nemusela řadu let řešit prostorové a hlavně personální problémy a vzhledem k její návaznosti na anesteziologicko-resuscitační oddělení byla zajištěna vysoká erudice lékařů, sester, řidičů a tím byla poskytována neodkladná péče na vysoké úrovni.
Proto pro nás bylo naprosto nepochopitelné, že na základě rozhodnutí krajského úřadu a vedení územního střediska ZZS Královehradeckého kraje došlo k 1. 11. 2003 k vyčlenění výjezdové skupiny ZZS z organizační struktury Oblastní nemocnice Náchod.

Anesteziologická péče
Anesteziologická péče má za úkol provádění diagnostických a terapeutických výkonů operační a neoperační povahy za použití nejvýhodnějších způsobů regionální nebo celkové anestezie, nově i blokádami periferních nervů. Každá anestezie a operace může svým způsobem ohrozit život pacienta. Dle mezinárodní statistiky připadá jedno úmrtí na 10 000 podaných anestezií. Proto je pacient před operačním výkonem vyšetřen lékařem specialistou – anesteziologem, který na podkladě vyšetření a po dohodě s pacientem stanoví nejvhodnější a nejbezpečnější způsob anestezie. Od roku 2010 probíhají tato vyšetření převážně v ambulanci anestezie.
Během anestezie je pacient trvale monitorován a sledován. Cílem je včas rozeznat poruchy fyziologické rovnováhy, případné komplikace a ihned je začít léčit. Zatímco dříve ke sledování pacienta sloužily pouze smysly anesteziologa (zrak, sluch, hmat), dnes to jsou především přístroje, které monitorují i ty nejdrobnější změny fyziologických funkcí a tak je dovolují včas rozpoznat, následně léčit a tak předejít event. komplikacím.
Naše oddělení se může chlubit nejmodernější anesteziologickou technikou. Ke sledování pacientů slouží špičkové přístroje v hodnotě kolem 1 500 000 za kus. Operace a tím i anestezie se posouvá stále více k nižším i vyšším věkovým skupinám. Není vzácností plánovaný operační výkon u pacienta s věkovou hranicí 90 a více let. To vše klade stále vyšší nároky na kvalitní zajištění průběhu anestezie, ale také na pooperační péči.
Celkový počet anestezií za rok je v náchodské nemocnici přes 5 000, z toho více než 1 000 výkonů je delších než 2 hodiny. Téměř jednu třetinu z celkového počtu tvoří pacienti s věkovou hranicí nad 65 let.

Resuscitační péče
Léčebná péče je diferencována podle stavu tak, aby se na každém stupni dostalo postiženému adekvátní péče.
Nejvyšší stupeň diferencované péče je resuscitační péče, která se svým rozsahem a náročností podstatně liší od péče standardní. Je zajišťována na resuscitačním oddělení, a to u pacientů, u kterých dochází nebo došlo k selhání jedné nebo více základních životních funkcí.
Nemocnice Náchod byla jedna z posledních okresních nemocnic, která neměla vlastní resuscitační oddělení. Pacienti v kritickém stavu byli transportováni na jiná resuscitační oddělení, což bylo vždy nesmírně obtížné, často až nemožné pro časté obsazení těchto lůžek. V řadě případů se muselo improvizovat a nedalo se mluvit o resuscitační péči. Díky pochopení tehdejšího zdravotního rady MUDr. J. Škrhy a ředitele Ing. J. Hladíka došlo v roce 1995 k výstavbě a 10. 6. 1996 k otevření šesti lůžek resuscitačního oddělení. Stavební uspořádání oddělení splňuje požadavek přehlednosti s dostatkem prostoru jak u lůžka pacienta, tak v pomocných prostorách a umožňuje smíšený systém ošetřování. Část nemocných je ošetřována otevřeným způsobem (3 lůžka) a část v samostatných, prosklených boxech (také 3 lůžka).
K příjmu pacientů na naše oddělení dochází ze všech oddělení nemocnice, operačního sálu, ambulantních zdravotnických zařízení i z terénu. Proto zde jsou hospitalizováni nemocní nejrůznějších diagnóz. Od pacientů po rozsáhlých operačních výkonech přes otravy, poruchy vnitřního prostředí, závažná poranění především hlavy a hrudníku, bezvědomí nejrůznějších příčin, těžké stavy astmatické, epileptické až po nemocné, kteří museli být resuscitováni, a to jak v terénu, tak na nemocničním lůžku.
Na resuscitačním oddělení je zajištěn trvalý dohled nad zdravotním stavem pacientů pomocí barevných monitorovacích systémů, které poskytují kompletní modularitu. Informují o aktuálním zdravotním stavu a v případě komplikací, samy spustí alarm. Alarmové hodnoty jsou také zobrazovány a zapisovány na centrálním monitoru. V bezprostřední blízkosti lůžka nemocného je po celých 24 hodin přítomna zdravotní setra a lékař. Všechny hodnoty jsou zaznamenávány a vyhodnocovány jak sestrou, tak lékařem. Lékaři pracující na resuscitačním oddělení jsou specialisté s atestací v oboru AR nebo intenzivní medicína, rovněž sestry se vzdělávají formou specializačního studia v oboru ARIP. Práce, i když na pěkném a špičkově technicky vybaveném pracovišti, je přesto nesmírně fyzicky a psychicky náročná.
Přístrojové vybavení resuscitačního oddělení je nesmírně nákladné a vybavení jednoho lůžka se pohybuje kolem 3 000 000 korun. Během celých 20 let se podařilo ARO vybavit dalšími přístroji jako je ultrazvuk, bronchoskop, videobronchoskop a přístrojem ke kontinuální hemofiltraci (dialýza), vše rovněž v řádech milionů korun.
Drahá je ale i léčba našich pacientů. Jako příklad uvádím náklady na pacienta přijatého po tonutí s rozvojem ARD syndromu (akutní postižení plicní tkáně). První den hospitalizace 66 000 Kč, druhý den 63 000 Kč, třetí den 60 000 Kč.
Jak ve světovém, tak i v našem měřítku neustále rostou materiální a lékové náklady na léčení pacientů v intenzivní péči. V současné době paušálních plateb zdravotními pojišťovnami nabývá tento problém zvláštní důležitosti.
Od otevření lůžkového oddělení bylo na resuscitačním oddělení hospitalizováno přibližně kolem 3 000 pacientů v kritickém stavu, někteří po dobu dvou, tří i více měsíců.

Závěrem bych poděkoval všem sestřičkám a lékařům, protože díky jejich péči se podaří zachránit mnoho lidských životů."

MUDr. Antonín Housa
Primář ARO
Oblastní nemocnice Náchod
Nemocnice Náchod